15 kwietnia 2020 r., kilka minut po 6:00 rano na poznańskim lotnisku Ławica wylądował pierwszy z czterech samolotów transportujących środki ochrony zdrowia i życia z Chin.

Tuż przed przylotem pierwszego samolotu odbyła się konferencja prasowa z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej, Fundacji Lekarze Lekarzom, Kulczyk Foundation oraz mediów ogólnopolskich.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej MatyjaMusimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo na każdym etapie naszych relacji z naszymi pacjentami. Te środki zaspokoją być może niewielkie potrzeby, ale pozwolą przynajmniej na ten moment udzielać bezpiecznych porad naszym pacjentom. (…) Gest p. Dominiki Kulczyk ma nie tylko wymiar materialny, ale przede wszystkim wymiar moralny dla nas wszystkich. Ten gest dobrej woli zapoczątkował podobne inicjatywy wielu darczyńców w całym kraju, którym chciałbym w imieniu całego środowiska lekarskiego podziękować. Sprzęt będzie służył nam wszystkim, a przede wszystkim pacjentom.

Dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation w wysokości 20 mln złotych, przekazanej na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, w sumie zakupiono:

  • 1 mln masek chirurgicznych,
  • 1,5 mln masek FFP2 N95,
  • 100 tys. kombinezonów klasy II,
  • 100 tys. gogli,
  • 100 tys. przyłbic.

Ze względu na ilość sprzętu – 57 ton, 470 m3 – zaplanowano w sumie 4 dostawy z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu. Odbędą się one w kolejnych dniach.

Dr Tomasz Karauda, pełnomocnik NRL, przedstawiciel Kulczyk FoundationTransport jest uzależniony od uwarunkowań po stronie chińskiej. Jest on starannie sprawdzany. Ze wszystkimi pojawiającymi się procedurami, sprawa jest bardzo dynamiczna, w związku z tym transport będzie przekazywany systematycznie w odstępach 1-2 dni. Spodziewamy się, że ok. 21-22 kwietnia sprzęt trafi do lekarzy, do podmiotów leczniczych, które na niego czekają.

W imieniu Kulczyk Foundation i głównej donatorki p. Dominiki Kulczyk, wyrażamy ogromną wdzięczność, taką płynąca prosto z serca, ze możemy być częścią całego ruchu, który w Polsce się rozpoczął. Ruchu pomocy i hołdu dla całego personelu medycznego, który walczy na pierwszej linii frontu, by chronić nasze życie i zdrowie.

Przewoźnikiem jest LOT Cargo, wykorzystujący samoloty Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT). Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.

Towar z Kantonu zostanie przetransportowany do Poznania, gdzie przy pomocy lokalnych działaczy z organizacji przedsiębiorców Lions Club Poznań Pillory oraz ze wsparciem władz samorządowych Miasta Poznań zostanie zorganizowana baza logistyczna dla Fundacji Lekarze Lekarzom. Stamtąd całość sprzętu zostanie przekazana do Okręgowych Izb Lekarskich. Miasto Poznań zapewniło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacje przedsiębiorców zajmą się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej OIL w Łodzi Paweł Czekalski, przewodniczący zespołu odpowiedzialnego za zakup i dystrybucję sprzętuAlgorytm dystrybucji będzie bardzo prosty – będzie podzielony na lekarzy czynnych zawodowo w każdej izbie. Ze sprzętu będą korzystać absolutnie wszyscy, ci którzy są na pierwszej linii frontu. Nikt tego nie wydziela, działamy wspólnie, ramię w ramię, i lekarze i pielęgniarki i ratownicy.

Fotorelacja dostępna pod linkiem (autor zdjęć Jakub Wittchen / Kulczyk Foundation):https://www.dropbox.com/sh/ga6gz83h5wkrgn5/AACIKnNHYYAinuIsvHpLEgn-a?dl=0


Fundacja Lekarze Lekarzom

Fundacja powołana przez Naczelną Radę Lekarską w maju 2011 r. Jest organizacją pożytku publicznego. Więcej informacji: www.fll.org.pl.

Dominika Kulczyk

Polska inwestorka oraz filantropka. Jej misją jest wspieranie projektów, które obejmują tematykę światowego rozwoju. Autorka 60 filmów dokumentalnych, poruszających problemy dyskryminacji oraz nierównego traktowania kobiet. Zwolenniczka i propagatorka Celów Zrównoważonego Rozwoju, ustanowionych w 2015 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Kulczyk Foundation

Prywatna fundacja założona w 2013 roku przez Grażynę Kulczyk, dr. Jana Kulczyka i Dominikę Kulczyk. Jej podstawowym celem jest walka z problemami dyskryminacji i nierówności, które dotykają kobiety,
w celu kreowania świata pozbawionego barier. Fundacja, we współpracy z partnerami, wdraża zmiany społeczne oparte na zrównoważonych rozwiązaniach, które nazywa „Efektem Domina”.

Dodatkowych informacji udzielają:

Katarzyna Alińska

k.alinska@kulczykfoundation.org.pl

tel. +48 600 980 802

Naczelna Izba Lekarska

Alicja Szczypczyk tel. +48 532 163 880

Rafał Hołubicki tel. +48 882 893 861

mediaNIL@hipokrates.org

www.nil.org.pl